pl en

Komunikacja

Praktyczne informacje jak poruszać się po wyspie.

  • NA WYSPY najszybciej dolecieć samolotem, czas podróży ok. 5 i pół godziny. Teneryfa posiada dwa lotniska: północne-Los Rodeos zwane potocznie Tenerifre Norte TFN (przeznaczone głównie do komunikacji w granicach archipelagu) położone w sąsiedztwie stolicy Santa Cruz i południowe- międzynarodowe lotnisko Reina Sofia (Tenerife Sur) TFS w pobliżu tzw. zagłębia turystycznego. Osoby które chcą dolecieć na wyspy bezpośrednio z Polski bez przesiadek powinny wybrać wykupienie biletu na lot czarterowy w biurze podróży. Można wybrać również loty rejsowe (z przesiadkami- które znacznie wydłużają czas naszej podróży i są drogie) albo tanie linie lotnicze ( z przesiadkami ale przy wczesnej rezerwacji stosunkowo tanie). Dla porównania podróż samochodem może nam zająć ok. 3 dni. Trzeba pokonać odległość ok. 3.500 km do portu w Kadyksie, z którego dostaniemy się na wyspy promem. Ze względu na cenę i czas podróży warto wybrać pierwszą opcję.
  • NA WYSPACH możemy poruszać się wynajętym samochodem. Aby wypożyczyć samochód kierowca musi mieć ukończone 18 lat i ważne prawo jazdy. Wypożyczenie auta jest zdecydowanie najlepszym sposobem na wygodne zwiedzanie wyspy „na własną rękę” i bardziej opłacalne ze względu na niską cenę benzyny. Benzyna na Wyspach Kanaryjskich kosztuje ok. 1,06 E (Super 95). Podróżowanie po Kanarach samochodem jest wygodne ze względu na bardzo dobry stan dróg, np: pawie całą Teneryfę możemy objechać poruszając się autostradą. Nie brakuje oczywiście stromych i krętych górskich dróg, z których rozciągają się piękne malownicze widoki. Warto wiedzieć o miejscowym zwyczaju trąbienia przed każdym ostrym zakrętem. Warto pamiętać również że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Na Teneryfie można również korzystać z komunikacji miejskiej i podmiejskiej połączeń autobusów TITSA (w kolorze zielonym, nazywanych tu guagua). Bilety można nabyć u kierowcy lub na dworcu autobusowym w Las Americas. Autobusem można dotrzeć praktycznie do wszystkich ważnych miejsc niestety do tych mniej uczęszczanych autobusy kursują bardzo rzadko. Można skorzystać także z taksówek jednak ta forma komunikacji nie należy do najtańszych. Dla aktywnych turystów istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów.
  • MIĘDZY WYSPAMI kursują samoloty, promy oraz katamarany. Każda wyspa ma własne lotnisko dlatego samolot stał się szybkim i wygodnym transportem między wyspami. Połączenia w granicach archipelagu obsługują linie: Islas Airways i Binter Canarias. Dla przykładu przelot z Teneryfy na Fuerteventurę trwa ok. 45 min. Promy obsługuje firma Naviera Armas i Mediterranea , a katamarany Fred Olsen. Katamarany są droższym środkiem transportu ale znacznie szybszym. Dla porównania katamaran z portu w Corralejo (Fuertaventura) płynie na Lanzarote ok.15 min., a prom ok.45 min. Niestety katamarany na dłuższych odległościach nie są dobrym środkiem transportu dla osób cierpiących na chorobę morską.